Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad siekiant sumažinti šešėlinės ekonomikos mastą prekybos sektoriuje, nuo š. m. gegužės 1 d. įsigalios Mažmeninės prekybos taisyklių pakeitimas, įpareigojantis pardavėjus, parduodančius maisto produktus nuotoliniu būdu, nurodyti savo, kaip registruoto ar patvirtinto maisto tvarkymo subjekto numerį.

Tokiam Mažmeninės prekybos taisyklių pakeitimui vakar (2019 m. sausio 16 d.) pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu. Numatyta, kad vartotojui prekes nuotoliniu būdu parduodantys asmenys, dirbantys pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, nurodytų šių dokumentų numerį, o parduodantys maisto produktus – ir VMVT nustatyta tvarka registruoto ar patvirtinto maisto tvarkymo subjekto numerį. Ši tvarka suteiks daugiau garantijų vartotojams, kad maisto produktai pagaminti ir tvarkomi laikantis higienos ir kitų su maisto tvarkymu susijusių reikalavimų ir kad veikla vykdoma legaliai.

Šiuo metu VMVT užregistruoti 789 ūkio subjektai, užsiimantys prekyba maisto produktais internetu. Siekdama įvertinti galimus nelegalios prekybos maisto produktais mastus, VMVT praėjusiais metais organizavo internetinės prekybos (skelbimų portalų alio.lt, skelbiu.lt, skelbimai.lt ir kt.) patikrinimus. Iš viso buvo patikrinta daugiau kaip 450 internetinės prekybos skelbimų, iš jų 162 skelbimai, kuriais buvo siūloma nuotoliniu būdu įsigyti mėsos ir jos produktų (veršienos, rūkytų mėsos gaminių, mėsos konservų, triušienos, vištienos, ėrienos, kalakutienos ir kt.).

Minėti skelbimai buvo tikrinami tiek atliekant apklausas skelbimuose nurodytais telefonais, tiek vykstant į skelbimuose nurodytas prekybos ar maisto produktų gamybos vietas. Kai kurie patikrinimai buvo atlikti kartu su policijos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnais. Patikrinimų metu nustatyta, kad VMVT išduotus leidimus šiai veiklai turėjo tik 5 % tikrintų prekiautojų. Be to, skelbimuose buvo pateikta daug vartotojus klaidinančios informacijos, pvz., prekiautojai nurodė, kad jų parduodami ekologiški maisto produktai, tačiau nei ūkis, nei jame vykdoma veikla nesertifikuoti pagal reikalavimus kaip ekologiški.

Už nustatytus pažeidimus prekiautojams buvo skirtos baudos ir įspėjimai, uždrausta tiesiogiai prekiauti maisto produktais. Kai kurie skelbimai iš internetinių portalų buvo pašalinti, kitais atvejais patikslinta prekiautojų nurodyta informacija.

VMVT primena, kad jei maisto produktais prekiaujantys asmenys neturi tiesioginio kontakto su maistu (pvz., administruoja internetinį puslapį ar kt.) – tokią veiklą pakanka užsiregistruoti, t.y. apie numatomą veiklą pranešti VMVT padaliniui, kurio teritorijoje ši veikla bus vykdoma. Jei maisto tvarkytojas tiesiogiai tvarko maistą (t.y. gamina, sandėliuoja, išvežioja maistą ar kt.), tuomet reikalingas Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas (MTSPP). Šis pažymėjimas reikalingas ne tik veiklai, bet ir maisto tvarkymo (gamybos, sandėliavimo ir kt.) patalpoms. Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimus išduoda teritorinės VMVT pagal veiklos vykdymo vietą.

Daugiau informacijos kaip užregistruoti maisto tvarkymo veiklą ar gauti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą: (http://vmvt.lt/maisto-sauga/verslui/dokumentai-pradedant-veikla).

Šaltinis VMVT

Internete prekiaujantys maisto produktais turės informuoti, kad veikia legaliai

< Atgal į naujienas