Rekomendacijos dėl naujojo koronaviruso

Lietuvoje paskelbus valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba teikia rekomendacijas, kaip nuo šio viruso apsisaugoti maistą tvarkančioms įmonėms.

• Rekomendacijos maisto tvarkymo subjektams
Asmens higiena:

• Prie įėjimo į maisto tvarkymo subjektus (viešojo maitinimo, prekybos, gamybos įmones ir pan.), paskelbkite informaciją, atkreipiančią dėmesį į asmens higienos sąlygų laikymąsi ir įspėjimą dėl sergančių asmenų (skelbimai, informacija, kaip ir kaip dažnai plauti rankas).

• Sudarykite galimybę lankytojams dezinfekuoti rankas prie įėjimo į maisto tvarkymo patalpas, prekybos sales ir pan.

• Reguliariai (kas 3–5 val.), o esant poreikiui ir dažniau, kruopščiai plaukite rankas su šiltu tekančiu vandeniu ir skystu muilu, dezinfekuokite jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis.

• Jei darbuotojai turi kvėpavimo takų ligų simptomų ir (ar) per pastarąsias dvi savaites lankėsi šalyse, kuriose vyksta koronaviruso (COVID-19) plitimas visuomenėje*, užtikrinkite, kad jie nedelsiant informuotų įmonių atsakingus asmenis.

• Priminkite darbuotojams asmens higienos taisykles: neliesti rankomis veido, akių, nosies, burnos ir kt., laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę).

• Nuolat stebėkite darbuotojų sveikatą ir, jei reikia, konsultuokitės Sveikatos apsaugos ministerijos nurodytais kontaktais.

šiuo metu – Kinija (visos provincijos), Šiaurės Italijos regionas (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionai), Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras. Teritorijų, kuriose vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, sąrašas, keičiantis epidemiologinei situacijai, bus atnaujintas ir skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje http://sam.lrv.lt/koronavirusas)

Patalpų, paviršių valymas ir dezinfekavimas:

• Dažniau nei įprastai valykite patalpas, paviršius ne tik drėgnu būdu, bet naudokite specialias dezinfekcines medžiagas.

• Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas dažniausiai liečiamų paviršių dezinfekcijai (durų rankenos, turėklai, lankytojų stalai viešojo maitinimo įmonėse, krepšiai prekėms sudėti, vežimėliai produktams vežti (prekybos centruose, parduotuvėse) ir pan.).

• Netvarkykite maisto, jeigu jaučiate infekcijos simptomus (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, pneumonijos požymiai, raumenų skausmas, bendras silpnumas), lankėtės virusą patvirtinusiose šalyse ar turėjote tiesioginių kontaktų su patvirtintu COVID-19 infekcija sergančiu pacientu.

• Ne sveikatos priežiūros įstaigose (namuose, viešosiose įstaigose, transporto priemonėse, švietimo įstaigose ir kitur, kur COVID-19 patvirtinti atvejai (asmenys) dirbo, gyveno, lankėsi) aplinkai valyti ir dezinfekuoti rekomenduojama naudoti 0,1 % natrio hipochloritą (skiedimas santykiu 1:50, jei naudojamas buitinis baliklis, kurio pradinė koncentracija yra 5 %) po valymo neutraliu plovikliu, nors duomenų apie efektyvumą prieš koronavirusą SARS-CoV-2 nėra. Paviršius, kuriuos gali sugadinti natrio hipochloritas, reikia valyti 70 % koncentracijos etanoliu, prieš tai paviršius nuvalius neutraliu plovikliu.

Parduodamų nefasuotų produktų apsauga (prekybos centruose, prekybos vietose, turgavietėse):

• Nefasuoti maisto produktai pardavimui turi būti pateikiami taip, kad būtų išvengta jų užteršimo (laikant parduotuvėje ar pirkėjui renkantis).

• Užtikrinti, kad lankytojai prisiliesdami rankomis, čiaudėdami ir pan., neužterštų nefasuotų maisto produktų, ypač kurių prieš vartojimą negalima nuplauti.

• Neturint galimybės užtikrinti tinkamos nefasuotų produktų higienos savitarnos skyriuose, laikinai nevykdyti tokios prekybos.

• Rekomenduojamos cheminės medžiagos aplinkai valyti ir dezinfekuoti
Informaciją apie aplinkai nukenksminti rekomenduojamas naudoti priemones ir asmens apsaugos priemones galite rasti čia.

 

 

Šaltinis: VMVT

Rekomendacijos dėl naujojo koronaviruso

< Atgal į naujienas