Patikrų metu vertinama, ar sezoninių daržovių, vaisių ir uogų prekeiviai neklaidina vartotojų

Šylant orams įsibėgėja prekyba sezoninėmis šviežiomis daržovėmis, vaisiais ir uogomis. Turgavietėse ir laikinose prekyvietėse šias gėrybes siūlo tiek jų augintojai, tiek ir nuolatiniai prekiautojai. Apibendrinus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektorių pastarosiomis savaitėmis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vykdytų patikrinimų rezultatus, konstatuota, kad dažniausiai sezoninės lauko prekybos vietose vartotojai klaidinami dėl produktų kilmės šalies, be to, kainų etiketėse nurodoma ne visa būtina informacija.

Patikrinus beveik 70 prekiautojų vaisiais, uogomis ir daržovėmis, turgavietėse, gatvės prekybos vietose, šalia prekybos centrų esančiose prekybos aikštelėse, dažniausiai inspektorių užfiksuoti pažeidimai – daržovių, vaisių ir uogų kainų etiketėse pirkėjui nenurodyta būtina informacija apie jų kilmės šalį, kokybės klasę, veislę ir pan. arba ši informacija nurodyta neteisingai.

Nustatyta atvejų, kai prekiautojai neturėjo braškių, arbūzų, trešnių, šilauogių ir kitų vaisių ar daržovių dokumentų, leidžiančių patvirtinti parduodamos produkcijos kiekius ir tiekėjus, ne visos produkcijos kokybė atitiko prekybos standartų reikalavimus. Pasitaikė ir higienos pažeidimų atvejų, kai produktai buvo laikomi tiesiog ant grindų ar žemės, prekiautojai, prekiaudami šalia magistralinių kelių, neužtikrino produktų apsaugos nuo išorinės taršos, dirbo nepasitikrinę sveikatos, neišklausę higienos žinių kursų.

Anot patikras vykdžiusių inspektorių, Klaipėdos turgavietėse siūlomų šviežių vaisių ir daržovių kokybės pažeidimų patikrų metu nenustatyta, tačiau pasitaikė pavienių atvejų, kai prekiautojai inspektoriams nepateikė apskaitos žurnalų. Tuo tarpu Vilniuje, prekybininkams neužtikrinus atsekamumo ir neįrodžius parduodamų vaisių ir daržovių kilmės, uždrausta tiekti rinkai beveik 600 kg vaisių ir daržovių, taip pat 72 l įvairių rūšių sulčių gėrimų. Prekiautojams už nustatytus pažeidimus bus taikoma ir administracinė atsakomybė.

Taip pat VMVT Vilniaus ir Kauno departamentų inspektoriai išaiškino 18 atvejų (13 – Vilniuje, 5 – Kaune), kai sezoninių daržovių ir vaisių prekyba buvo vykdoma neturint šiai veiklai būtino leidimo. VMVT primena, kad neįregistravus veiklos, ji laikoma neteisėta.

Primename, kad ne pačių užaugintais vaisiais, uogomis ir daržovėmis norintiems prekiauti asmenims reikalinga prekybos veiklos registracija VMVT.

Ūkininkams ir sodininkams, auginantiems ir turgavietėse, paviljonuose ar tiesiai iš ūkio parduodantiems savo augintas daržoves, vaisius ar uogas papildomai kreiptis į VMVT dėl prekybos veiklos registravimo nereikia, užtenka būti registruotam kaip augalinio maisto produktų pirminiam gamintojui.

Šaltinis: VMVT

Patikrų metu vertinama, ar sezoninių daržovių, vaisių ir uogų prekeiviai neklaidina vartotojų

< Atgal į naujienas